دانشکده شیلات و محیط زیست  

آزمایشگاه فایکولب


آزمایشگاه فایکولب (بیوتکنولوژی جلبک)

آزمایشگاه بیوتکنولوژی جلبک واقع در دانشکده شیلات و محیط زیست از سال 1390، از یک سو با هدف گردآوری بانک اطلاعاتی و ژنی، از گونه ­های متنوع جلبک­ها در منابع و اکوسیستمهای  گوناگون آبی، آب­بندان ­ها و مزارع پرورش ماهی و از سوی دیگر مطالعات بر روی نیازهای اکولوژیکی جلبک­ها، ارزش غذایی جلبک­ها در زنجیره غذایی انسان، آبزیان و دام، و تأثیرات محیط زیستی­ جلبک­ها در محیط و اکوسیستم­های آبی شروع به فعالیت نمود.

از آنجایی­که طی سال­های اخیر در دنیا اهمیت استفاده از گونه ­های متنوع جلبکی در مصارفی مانند انسانی، پزشکی و دارویی بیش از پیش مورد توجه واقع شده است، در این راستا، مطالعات متعددی با تأکید بر تصفیه بیولوژیکی فاضلاب­، استخراج مواد و ویژگی­های منحصر به­ فرد جلبک­ها در مصارف پزشکی و انسانی در آزمایشگاه فایکولب دانشکده شیلات و محیط زیست صورت گرفته است.

هر ساله دانشجویان در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد در رشته ­های تحصیلی مانند شیلات، محیط­زیست و جنگل­داری جهت کشت و پرورش ریزجلبک­ها در مقیاس آزمایشگاهی به این آزمایشگاه مراجعه می­ کنند. تاکنون نزدیک به 10 رساله در مقطع دکتری و حدود 7 پایان­ نامه در مقطع ارشد در این آزمایشگاه انجام گرفته است.

لوازم آزمایشگاهی موجود در این مجموعه شامل لوازم شیشه­ای آزمایشگاهی، هود میکروبی (لامینار)، اتوکلاو، هات پلیت، میکروسکوپ اینورت و ست­های تشریح است. همچنین این آزمایشگاه دارای دو اتاق ایزوله جهت کشت جلبکی بوده، که در آن لوازم و تجهیزات مورد نیاز موجود می­ باشد.

با توجه به پتانسیل­های موجود، این امکان وجود دارد تا از فضای فیزیکی و امکانات تخصصی واقع در این آزمایشگاه به شیوهای پژوهشی و  آموزشی به بهترین شکل، استفاده بعمل آید.

    

   تاریخ آخرین بروزرسانی : 02 اسفند 1399 - 14:04